Tag Archives: pound

Breeder Outrage

Artistic rendering of "stabby."

Artistic rendering of “stabby.”

Note: Hippie Cahier proactively assisted with a single instance of grammar in this post. The remainder of errors are, as always, solely my own. -Ed.

A teacher quipped on Twitter one day that her students made her feel “stabby.” Outraged parents, obviously, well-provisioned with torches and pitchforks, demanded that her head be removed and braised like an oxtail and served on a silver platter as a delicate amuse-bouche at the next school board meeting. Now that is justice deliciously served!

Yeah, that sounds like an appropriately-measured response. Because, yeah, I’m so sure they’re all such wonderful people and perfect parents to boot.

Fact: On average, Americans shop six hours a week and spend only 40 minutes playing with their children.

Source: PBS.org – Affluenza

In the world of social media umbrage, judgement can be swift and final. Make an ill-advised joke before boarding an airplane and by the time you land your employer may have already knee-jerk terminated your career. That must have been a really good joke. (I’m not attempting to evaluate the social content of the joke here.)

Sometimes the target of ire may really “deserve” what they get. I guess in some cases the downside of not waiting for actual facts can backfire. Oops. Too bad, so sad. At least you got your 15 minutes of notoriety, right?

Continue reading →

Mental Map of United States

mental-united-states

Holiday: Coffee Comparisons

coffeeBuying some joe as a last-minute holiday gift for uncle Java? This handy holiday pricing comparison guide may be of value.

Scenario 1:

  • Jungle Booty, one pound bag: $12.00
  • Oils Well That Grounds Well, one pound bag: $9.00

Recommendation: Oils Well is the better value.

Scenario 2:

  • Orbital Scapes, 1 pound bag: $12.00
  • Organic Animal Poops, 12 ounce bag: $12.00
  • Rainforest Tops, 250 grams bag: $12.00

Note: 250 grams equates to approx. 8.81849 ounces. Oh, look! They found another way to say “smaller than 12 ounces.” How very clever.

Ah, this scenario is a bit more tricky. Which is the best value? We better calculate to a standardized unit of measurement like Price Per Pound (PPP). Some retailers are now using a new common unit of measurement (called “the bag”) that they hope you will swallow hook, line and sinker.

Table of Standardized Prices

Orbital Scapes: $12.00 per pound
Organic Animal Poops: $16.00 per pound
Rainforest Canopy: $21.77 per pound (translates loosely as “fuck you”)

Recommendation: Avoid all coffee sold using metric measurements. Evar!

You’re welcome!

Coffee Math

coffee-mathWarning: This post contains math. This is not a drill. For those not mathematically inclined you now have sufficient grounds (meh!) to leave us…

To do math, first we’ll need some coffee. To drink that coffee, we’ll need a vessel of some sort. Perhaps a mug.

Ah. I just burned my face. Now we’re ready for some coffee math!

Today’s lesson is that things are not always as they seem. For example, look at that beautiful assortment of bags of pre-ground coffee on the shelf. Wonderful, ain’t it?

How much are they? $7.99 a bag? $8.99 a bag? $9.95 a bag? $12.95 a bag? According to the Walmart.com website, a bag of Dunkin’ Donuts coffee (in my experience one of the most expensive) is $7.28 per bag. You’ll even get free shipping if you order $45 worth (or other stuff).

Most of the bags of coffee you see, including this bag of Dunkin’ Donuts, are 12-ounces in size. Wait? What?

Why?

Personally I think it is to make apples-to-apples comparisons in pounds more difficult. So how much is that bag of coffee per pound?

First, we calculate the price per ounce. Since “per” is another way of saying “divide by” the formula is simple:

Price ($7.28) per Ounce (12)

$7.28 divided by 12

Answer: $0.61 (61 cents per ounce)

half-emptyNext, we multiply the cost per ounce by the number of ounces in a pound (16).

$0.61 cost per ounce * 16 ounces in a pound

Answer: $9.71

Aha! That coffee costs $9.71 per pound.

Why? Wouldn’t one-pound bags make a lot more logical sense? Since that’s a unit we already know and love? A unit that we’ve been raised with since the moment of our birth?

Perhaps I’m just in a black mood, but I think they like 12-ounce sizing because it makes the consumer feel the price is lower. “It’s only $7.28 a bag,” we are wont to say.

“$9.71 per pound” just doesn’t have the same ring to it. All of the sudden we’re talking upwards of a $10 note. Yikes. Consumer no buy-buy. Game over.

My wife just brought home a bag of coffee from a local shop. And guess what? It was in a one-pound bag and only $8. Now that’s refreshing. Sorry, Walmart. Your price sounds lower but it isn’t*.

* Disclaimer: Identical brands of coffee were not compared.